A kínaiak számára az íves tárgyak a mennyet, a szögletesek pedig a földet jelképezik. Így az Égi oltár körül kialakított, roppant méretű terület körvonala is felül ívelt, alul pedig szögletes, ami a helyszín menny és föld közötti közvetítő szerepét hangsúlyozza. A templom középső tengelyét csodálatos, kör alakú és szögletes csarnokok, illetve egy oltár alkotják. A templom a Tiltott Városhoz hasonlóan 1420-ban készült el. A tökéletes kör alaprajzú Jó termésért szóló imák csarnoka Peking egyik leggyönyörűbb épülete. A kékre, zöldre és aranyszínűre festett csarnokot piros szegélyű ajtók sora veszi körül, a menny központi szerepét hangsúlyozó, mélykék színű hármas kupola tetején hatalmas aranygömb látható. Az épületegyüttes valódi központja azonban a három, egymásra helyezett márványkövön álló oltár, a csarnoktól délre. A császárok 1912-ig ezen az egyszerűségében is fenséges emelvényen végezték a bonyolult, három részből (böjtölés, ima és áldozat) álló könyörgési szertartást, amelynek végén ökröt áldoztak a bőséges termés biztosítása érdekében. A kínai császárokat hagyományosan a menny fiainak tekintették, így fontos volt számukra, hogy tiszteljék hatalmuk forrását.
Utazás időzítése: A főként széntüzelésű kazánnal ellátott lakóházak központi fűtése télen erősen szennyezi a levegőt. Szeptember végén és október elején a szél messzire fújja a légszennyezettség nagy részét. Az április csodaszép, ám a tavaszi szelek időnként homokot hoznak magukkal.
Utazás tervezése: Induljunk a pekingi 5-ös metró új állomásától, a keleti kapun kívülről. A látogatást a templom szemközti oldalán fogjuk befejezni. Ha innen tíz percet sétálunk nyugati irányba, elérkezünk a kevésbé látogatott Földművelés templomához, aztán út közben megebédelhetünk a Tian Qiao negyedben. Érkezzünk reggel 6 után, hogy megfigyelhessük a helyiek foglalatosságait (köztük a tajcsit, a sárkányeregetést és az operaéneklést). Kapunyitáskor még kipróbálhatjuk a Fölséges Menny csarnokának hanghatásait, és az oltár ünnepélyességét is jobban átélhetjük a turistacsoportok érkezése előtt. Szánjunk 2-3 órát a látogatásra, beleértve a többi csarnok kiállításainak és annak az árokkal körülvett épületegyüttesnek a megtekintését is, ahol a császárok a könyörgési szertartás előtt az éjszakát töltötték.
Érdekességek:
- Álljunk meg az oltár mellett, ahogy egykor a császárok is tették, és nézzünk végig az épületegyüttesen és a pekingi város-sziluetten.
- A Jó termésért szóló imák csarnokát huszonnyolc óriási oszlop tartja, mindegyiket egyetlen fa törzséből faragták ki.
- Próbáljuk ki a Fölséges Menny csarnokát körülölelő, kör alakú fal különleges hanghatásait, amelyeket furcsán felerősítik a tapsot és a suttogást.
- A csarnokok körüli park tele van hagyományos pekingi foglalatosságokat űző lakosokkal. Láthatunk operaénekeseket és erhun (kéthúros hegedű) játszókat, sárkányeregetőket, illetve a küzdősportok különböző fajtáinak híveit.
Honlapok: www.tiantanpark.com, www.kinabaloo.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése